Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Są w ciągu roku liturgicznego dwa dni, kiedy manifestujemy łączność duchową ze zmarłymi przodkami i naszą wiarę w życie pozagrobowe.

1 listopada myślimy o tych, którzy dostąpili już chwały nieba. Sprawowane   w tym dniu na cmentarzach uroczystości przypominają nam także o następnym dniu – 2 listopada, czyli o wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych, którzy przebywają w czyśćcu.

Msza Święta w Uroczystość Wszystkich Świętych, mimo niesprzyjającej pogody,  zgromadziła na naszym parafialnym cmentarzu liczne grono wiernych. Po Mszy Świętej  odbyła się procesja z modlitwą za zmarłych a także różaniec w ich intencji.

W Dzień Zaduszny szczególnie wspominani byli parafianie, którzy odeszli do Pana w minionym roku. W ich intencji odprawiona została Eucharystia połączona z imiennym wspomnieniem zmarłych.20161106_105407

Na tych dwóch dniach nie kończą się obchody Uroczystości Wszystkich Świętych. W dniach 1-8 listopada można skorzystać z przywileju uzyskania odpustu zupełnego, który można ofiarować za dusze zmarłych. Jest to wyjątkowa pomoc,dla tych, którzy już odeszli do wieczności, ale muszą jeszcze dostąpić oczyszczenia. Warunkami uzyskania odpustu zupełnego są:

  • sakrament pokuty (jeśli nie jest się w stanie łaski uświęcającej) i Komunia Święta
  • odmówienie Modlitwy Pańskiej
  • modlitwa w intencji Ojca Świętego
  • pobożne nawiedzenie cmentarza
  • modlitwa za zmarłych

(informacje zaczerpnięte z: “Rytuał domowy. Rok rodziny katolickiej.)