XV Dzień Papieski

11 października po raz XV obchodzony był Dzień Papieski. W tym roku upłynął on pod hasłem “JAN PAWEŁ II – PAPIEŻ RODZINY“. Idea dnia narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 roku, a jednym z jego celów jest zbiórka pieniędzy na fundusz stypendialny dla uzdolnionej młodzieży pochodzącej z wiosek i małych miast. Także i nasza wspólnota parafialna włączyła się w budowę tego „żywego pomnika” Jana Pawła II, jakim nazywani są stypendyści Fundacji.

Jan Paweł II o rodzinie:

“Słusznie mówi się, że rodzina jest podstawową komórką życia społecznego. Jest podstawową ludzką wspólnotą.
Od tego, jaka jest rodzina, zależy naród, bo od tego zależy człowiek. Więc życzę, ażebyście byli mocni dzięki zdrowym rodzinom. Rodzina Bogiem silna. I życzę, ażeby człowiek mógł się w pełni rozwijać w oparciu o nierozerwalną więź małżonków — rodziców, w klimacie rodziny, którego nic nie jest w stanie zastąpić. I życzę, i modlę się o to stale, ażeby rodzina polska dawała życie, żeby była wierna świętemu prawu życia. Jeśli się naruszy prawo człowieka do życia w tym momencie, w którym poczyna się on jako człowiek pod sercem matki, godzi się pośrednio w cały ład moralny, który służy zabezpieczeniu nienaruszalnych dóbr człowieka. Życie jest pierwszym wśród tych dóbr. Kościół broni prawa do życia nie tylko z uwagi na majestat Stwórcy, który jest tego życia pierwszym Dawcą, ale równocześnie ze względu na podstawowe dobro człowieka.